Výlety po Lipně – nejen v letních měsících

Letní období se pomalu blíží a s ním i mnoho způsobů, jak prázdninový čas strávit. Přinášíme Vám tipy na nejzajímavější možnosti, kam vyrazit, pokud se rozhodnete trávit svoje prázdniny na Lipně, malebné a největší vodní přehradě na území České republiky.

Stezka korunami stromů

Pokud jste milovníkem přírody, výšek, bohatých vyhlídek a sluncem prosvícené krajiny, je tato atrakce určena právě vám. Stezka korunami stromů nabízí příjemnou, adrenalinovou, a hlavně bezbariérovou procházku po 675 metrů dlouhé a 40 metrů vysoké věži, která je celou vaši výpravu lemována majestátnými stromy. Po cestě můžete narazit na 11 zajímavých stanic a několik naučných zastávek, které přináší další neobvyklé poznatky. Děti od šesti let jistě nejvíce potěší suchý tobogán, na němž si mohou vychutnat až 52 metrů dlouhou jízdu na speciální podložce.

Stezka se nachází přímo v Lipně nad Sázavou. Vede k ní mnoho ukazatelů, není tudíž šance, že byste tuto atrakci přehlídli. Do areálu se můžete dostat i autem a využít tak bezplatné parkování na hlavním parkovišti Skiareálu Lipno, které je přímo u nástupní stanice lanové dráhy – Jezerní. Lanová dráha vás pak spolehlivě dopraví na místo určení. Pro hendikepované osoby a rodiny s kočárky je zajištěn takzvaný „stezkabus“, jenž jezdí v pravidelných intervalech. Otevřeno je celoročně, otevírací doba v červnu až září je stanovena od 09:30 do 19:00 hodin, přičemž každé úterý je prodloužena do 23:00 hodin. Ceny začínají na 235 korunách, pohybují se podle počtu osob a dalších faktorů.

Stezka korunami stromů

 

Bobová dráha

Bobová dráha neboli Bobovka určitě potěší především vaše ratolesti, avšak i dospělí si zde přijdou na své a užijí si mnoho zábavy. Můžete si zde dokonce jako na jediném místě České republiky vyzkoušet dva druhy bobových drah – korytovou a trubkovou, která je vhodnější spíše pro děti. Čekají na vás ostré zatáčky, velkolepé výhledy na krajinu, a především spousta adrenalinu. Na startovací bod se dostanete prostřednictvím vleku a pak si již celou cestu volíte rychlost pomocí samoobslužné páky. Do sedaček bobové dráhy mohou usednout děti od věku tří let s doprovodem rodičů, od věku osmi let poté mohou děti jezdit samy.

Areál Bobovka se rozprostírá v ulici Slupečná, kde je možno zaparkovat váš automobil na centrálním parkovišti. Přibližně po 100 metrech chůze spatříte již zmíněné bobové dráhy. Na své si přijdou také cyklisté, kteří se mohou těšit na vlídné podmínky díky nadaci „Cyklisté vítáni“. Otevřeno je po celý rok, v květnu a červnu od pondělí do čtvrtka, vždy mezi 10. – 18. hodinou. Výjimku tvoří prodloužené víkendy (PÁ-NE), kdy je bobová dráha otevřena déle. Ve zbylých letních měsících je provozní doba od 09:00 do 21:00. Cena za jízdu na jednu osobu vás vyjde na 80 Kč.

Pokud během návštěvy dostanete hlad, můžete navštívit místní Hospůdku Bobovku, jež se specializuje na tradiční českou kuchyni. Děti mohou při čekání na svou jízdu využít například dětské hřiště a jiné atrakce. Celý areál je bezbariérový.

 

 

 

Království lesa

Království lesa je určeno všem, kteří chtějí poznat, jaký svět se ukrývá pod Stezkou korunami stromů, jaký život asi vedou malá lesní zvířátka, a jak pestře rostou zdejší stromy a keře. Tato atrakce vás zavede do tajuplného světa šumavských lesů, můžete si zde užít velké množství lanových a provazových prolézaček, prozkoumat bludiště, lézt jako mravenec, skákat na trampolíně ke korunám stromů a mnoho dalšího. Království lesa tak bravurně spojuje prvky hry a krásné přírody.

Celý komplex se nachází poblíž výše zmíněné Stezky korunami stromů. Dopraví vás k němu stezkabus a v letních měsících také lanovka. Pokud se například rádi procházíte, anebo jste nadšenými cyklisty, můžete se k areálu dostat po značené kilometrové trase. Pro automobily, autobusy a další různé dopravní prostředky je možné využít bezplatné centrální parkoviště, situované ve středu města. Provozní doba je určena od května do října, v letních měsících se poté areál otevírá v 09:30 a zavírá v 19:00. Rodina zde za vstup zaplatí průměrně 915 Kč včetně dopravy. Z hygienických důvodů není povolen vstup se psy, avšak před vchodem jsou pro čtyřnohé miláčky připraveny speciální boxy, které jsou k dispozici zdarma. Areál je bezbariérový.

Během své návštěvy si také můžete pochutnat na výborném jídle v samoobslužné restauraci Šumavanka a pokud vás přepadne chuť na něco sladkého, navštivte Občerstvení u bludiště, kde naleznete zákusky vlastní výroby.

 

Hopsarium

Hopsarium je menší zábavní park, vytvořený především pro mladší děti, jež sem mohou zamířit v doprovodu rodičů a užít si nespočet zajímavých atrakcí, které je zaručeně nepřestanou bavit. V hlavní, vnitřní, části parku naleznete prolézací věž. Ta se rozléhá ve dvou patrech a nabízí různé překážkové prolézačky, střílecí děla a fontány s pěnovými míčky, velkou skluzavku, bazén s barevnými míčky a obrovskou trampolínu. Největší atrakcí je určitě Klokanice Sára, jenž má velkou uzavíratelnou kapsu, kde mohou děti dovádět a schovat se. Ve venkovní části poté objevíte dráhu pro šlapací auta a další skluzavku, tentokrát se ovšem děti svezou na nafukovacích kruzích. Všechny atrakce také splňují přesně dané podmínky, mají vlastní certifikát a jsou pravidelně kontrolovány.

Hopsarium Lipno se nachází přímo v Lipně nad Vltavou a je součástí tamějšího Aquaworldu. Pokud přijedete autem, či jiným dopravním prostředkem, přímo v areálu je možno bezplatně zaparkovat. V provozu je Hopsarium každý den, proto neváhejte vyrazit na výlet i o zimních měsících. Otevřeno je od 10:00 do 19:00.

V případě, že vás při návštěvě Hopsaria dostihne hlad nebo chuť, můžete využít malého bistra, kde máte na výběr mezi různým občerstvením, nápoji, sladkými nanuky ale také chutnou pizzu přímo z pece.

 

Čertova stěna

Dalším zajímavým tipem na výlet nedaleko Lipna je Čertova stěna. Pokud jste milovníkem výšek, krásné přírody a chcete se na závěr výpravy pokochat krásným výhledem, nabízí vám Čertova stěna to pravé.

Čertova stěna je skalní útvar, vzniklý zvětráváním žulového masivu v mrazu. Nyní se řadí mezi nejnavštěvovanější místa v jižních Čechách a v okolí Lipna. Z vrcholu můžete spatřit ohromné množství žulovitých kamenů, vysoké stromy a řeku Vltavu, která zde protéká kamenným korytem. Některé balvany zde poté dosahují průměru až 1 metru. Od roku 1956 je také zapsána a vyhlášena jako přírodní rezervace.

Čertova stěna se nachází u Vyššího Brodu. Je přístupná od silnice spojující Vyšší Brod a Loučovice, u této silnice je také umístěno bezplatné parkoviště, které můžete využít, jestliže k Čertově stěně zavítáte autem. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní rezervaci, můžete si na vaši návštěvu vybrat jakoukoliv dobu v jakémkoliv ročním období. Chráněnou oblastí poté dále prochází cyklostezka, dvě označené turistické trasy a železniční spojení Rybník – Lipno nad Vltavou.

K Čertově stěně se také vážou různé pověsti a legendy, je tudíž vyhledávaným poutním místem. Podle jedné z pověstí byla napsána opera Bedřicha Smetany – Čertova stěna z roku 1882.

 

Jezerní cyklo-in-line stezka

Tuto poměrně novou stezku ocení nejen cyklisté ale hlavně lidé na in-line bruslích. Pokocháte se spanilou přírodou a na závěr určitě budete mít skvělý pocit, že jste udělali něco pro své zdraví.

Trasa je přibližně 21 km dlouhá, vede přes Frymburk, Lipno nad Vltavou, Frýdavu, Přední Výtoň a v noci je osvětlená. Je tudíž možné se na cyklo-in.line stezku napojit v jakémkoliv z těchto míst. Mezi Frymburkem a Frýdavou je nutno použít převoz mezi jednotlivými břehy, tato přeprava se však určitě bude líbit dětem, které tak budou putovat i lodí. Cena za převoz se pohybuje okolo 30 Kč za osobu + jízdní kolo. Jestliže vás láká vyzkoušet in-line brusle, ale nejste si na nich stoprocentně jistí, můžete využít letní kurzy bruslení. K dispozici je také zapůjčení jakékoliv vybavení, které k bruslení potřebujete.

V případě, že po cestě dostanete chuť se občerstvit, čeká na vás v každém městě restaurace s tradiční českou kuchyní a dalšími skvělými jídly.Copyright © 2014 - 2019 Slevo-pobyty.cz. Všechna práva vyhrazena.

TOPlist